Ana Sayfa Yaşam ve Sağlık Uyku kalitesini takip etmek neden önemli?

Uyku kalitesini takip etmek neden önemli?

Uyku; hafıza, dikkat, öğrenme, muhakeme, karar verme, problem çözme, fiziksel beceri ve duygu durumunun düzenlenmesini sağlıyor. Ancak sağlıklı olmak için sadece uyumak yeterli değil, uykunun kaliteli olması da son derece önemli. Akıllı bir saat ile gerekli ölçümleri yapmak ise atacağınız ilk adım olabilir.

Sponsorlu İçerik – Kaliteli uyku; uzmanlar tarafından bireyin herhangi bir nedenle uykusunun parçalanmadan, 6-8 saatlik bir süreçte dinlenmesini sağlayan, sabah zinde ve bilişsel fonksiyonları yerinde olarak kalktığı uyku olarak tanımlanıyor. 

Kısacası uyku; beden ve ruh sağlığının en önemli şartlarından biri. Uyku kalitesinin takip edilmesi de bu şartın yerine getirilip getirilmediğinin göstergesi olması açısından önemli. 

Teknoloji lideri Huawei’nin yeni akıllı saat modelini kullananlara sunduğu özellik ile söz konusu uyku analizini  yapmak mümkün. Huawei Watch GT 2’nin dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi uykunuzu takip etmesi. 

Bunun için tek yapmanız gereken ise Watch GT 2 kolunuzda takılıyken uyumanız. Uyku takibini başlatmak için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Zira saat sizin uykuda olduğunuzu anlıyor ve sabah olduğunda uyku kalitenizi size raporlamış oluyor.

NABIZ ÖLÇMEK NEDEN ÖNEMLİ? 

En az uyku kalitesini takip etmek kadar önemli bir şey var ki o da düzenli olarak nabız ölçümü yapmak. Huawei Watch GT 2; yerleşik GPS, aktif kalp atış hızı sensörü sayesinde bu işlemi gerçekleştirebiliyor. 

Kalp atış hızının yani nabız sayısının ortalama 60-100 arasında olması gerekiyor. Nabız sayısının normal değerin çok üstüne çıkması kalp, akciğer ve kansızlık gibi sağlık sorunlarının sinyali olabiliyor. Düzenli egzersiz ve spor yapan kişilerde ise nabız sayısının düşüklüğü sağlık göstergesi olarak kabul ediliyor. 

Egzersizin nabız sayısını düşürmesi ve kalp sağlığına olumlu katkı yapması nedeniyle, spor veya egzersiz yaparken nabzın ölçülmesi, hem kişinin sağlık durumu hem de kullandığı egzersiz yönteminin doğruluğu hakkında fikir verebiliyor. 

Watch GT 2, kullanıcısının nabzını sürekli olarak ölçüyor. Hatta, spor modunda olmadığı sürece, kalp atış hızı 100 bpm’nin üzerindeyse ya da 10 dakikadan daha uzun süredir 50 bpm’nin altındaysa kullanıcısını da uyarıyor. Tabii kullanıcının bu sınırları kendi boy, kilo, yaş ve aktivite yoğunluğuna göre ayarlaması da mümkün. 

Kaynak:ntv.com.tr

Most Popular

Buğday Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Buğday alerjisinde buğday proteinlerine karşı bağışıklık sisteminin anormal tepkisi söz konusudur. Buğdaya alerjisi kişilerde solunum güçlüğüne, mide bulantısına, kurdeşene, mide şişkinliğine...

Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans Nedir; Farkları Nelerdir?

Ön lisans, lisans ve yüksek lisans, yükseköğretim programlarının en önemli parçasıdır. Akademik eğitimde birbirlerini tamamlayan eğitim programlarıdır.

Yabancı Dil Öğrenme Taktikleri

Son günlerde herkes, bir, hatta birkaç dil öğrenme derdine düşmüşken sen öylece oturuyor musun? Eğer kendini geliştirmek ve iyi bir işi garantilemek...

Beyin-Temelli Öğrenme

Eğitimciler her geçen gün beynin yapısı ve işlevi üzerinde yapılan araştırmalara daha çok ilgi duymaktadırlar. Çocuklar için öğrenim planı yapan öğretmenler için...

Recent Comments